Najdi Články Tabule Videotéka Wiki Fórum Seznamka Bazar Více

Jméno:
Heslo:
Registrace
... váš a vámi tvořený regionální portál
... váš prostor pro občanskou žurnalistiku, výměnu informací, řešení lokálních veřejných problémů, setkání a seznamování

V Berouně bude vybudována rozsáhlá optická datová síť

16.07.2010  23:24
Článek (region)
Berounsko
Cadecron

[AKTUALIZACE - NEPRAVDIVÝ ČLÁNEK - společnost, která si vyžádala stavební povolení, bohužel nečiní ve věci realizace žádné kroky] Nabídka internetového připojení přes technologii ADSL je již na konci jejích technologických možností, vyšší rychlosti než ty dnešní už z ní nedostanete. Bezdrátové technologie jsou na tom podobně, levnější řešení v pásmech 2,4GHz, 3,5GHz a 5GHz mají jen minimální možnosti růstu rychlostí, technologie pro pásma na vyšších frekvencích jsou zase velmi drahá a pro simultánní připojení stovek až tisíců účastníků zároveň v konečném důsledku též nepoužitelná. Jedinou cestou, jak pokrýt velký počet obydlí opravdu vysokorychlostním internetem je zabořit se do země a vybudovat novou optickou kabelovou infrastrukturu. A toto by mělo v následujících měsících čekat Beroun.

Do stavby se chystá pustit RIO Media a.s., která minulý rok koupila společnost F.C.A. a.s., poskytující v berounských bytových domech kabelovou televizi a pomalejší připojení na internet. RIO Media se loňský rok stala druhým největším poskytovatelem kabelových telekomunikačních služeb domácnostem po společnosti UPC. Kromě F.C.A. totiž koupila také společnosti a sítě CL-NET a trochu průkopníka v oblasti nasazování moderních technologií v ČR Mattes AD - 802.cz (společnost byla známa a oblíbena pro své „boření“ cen internetové VoIP telefonie, o nové 802.cz již toto ale bohužel říci nelze). Kompletní modernizace všech vlastních sítí, postavených na bázi koaxiálních kabelů, nahrazením za optické byla ohlášena velmi krátce po akvizici těchto společností.

Co se týče Berouna, aktuální informace o plánované výstavbě lze vyčíst z tohoto dokumentu vyvěšeného na on-line úřední desce na internetových stránkách města Berouna. Výčet pozemků jichž se má stavba týkat je velmi obsáhlý. Optické kabeláže se zřejmě dočká třeba i pozemek 1596/109, který náleží k ulici Pod Dědem. Nejde tedy pouze o modernizaci stávající sítě, ale o masivní rozšíření, pokrytý má být celý Beroun, dle dokumentu včetně Jarova a Zavadilky. To ovšem ale také znamená, že se v celé této oblasti budou masově uzavírat, rozebírat a znovu obnovovat chodníky, případně silnice (existují způsoby, jak natáhnout kabel pod silnicí, aniž by se musela porušit). Jelikož neznám podrobnosti o plánech společnosti RIO Media, skutečnost může být i jiná, taková, že nyní dojde pouze k modernizaci současné kabelové sítě a na rodinné domy dojde případně někdy v budoucnu. Není samozřejmě problém pokusit se RIO Media kontaktovat, problém je, že tato společnost s veřejností příliš nekomunikuje. Zaslal jsem jim e-mail již minulý rok koncem léta, odpovědi jsem se však nedočkal. Pozemky uvedené v radničním dokumentu  jako území pro umístění stavby ale mnohem více naznačují variantu kompletní výstavby.

Pokud by byla realizace této sítě provedena opravdu v takto rozsáhlé míře, většina berounských obyvatel by získala přístup k triu služeb velmi rychlého internetu, telefonie a bohaté nabídky kabelové televize, včetně stanic ve vysokém rozlišení, to vše za relativně rozumnou cenu, především pokud jde o internetové služby. Pro srovnání, běžné ADSL 8Mbit připojení o rychlostech až 8,0 / 0,5 Mbit/s vyjde při opominutí všech akcí na 750Kč měsíčně s DPH, RIO Media nabízí v ceníku pro metalickou síť, která je nyní do některých bytových domů v Berouně zavedena, 4,0 / 1,0 Mbit/s za 555Kč měsíčně, pro města s optickou síti je ale v nabídce rychlost 50,0 / 50,0 Mbit za pouhých 475Kč včetně DPH. (odstavec upřesněn 26. 7. 2010)

Spolu s novou technologií souvisí i modernizace kabeláže uvnitř bytových domů. U starší zástavby obyčejně s tímto spojené vizuální nedostatky v podobě například instalačních lišt až tak majitelům nevadí, jak jsou na tom ale v Berouně nové luxusnější byty s připraveností na moderní technologie? Za poslední roky se zdá se situace zlepšuje, i tak se ovšem na toto dnes stále ne vždy dostatečně myslí.

Připravenost nových nemovitostí na moderní technologie aneb malý návrat do roku 2008
Již v roce 2008 se nabídka tarifů ADSL dostala na současné hodnoty, tedy na technologickou mez. Kabelový internet od F.C.A. byl pomalý a nepříliš výhodný, bytové domy tedy neměly v tomto žádnou výhodu od těch rodinných. Bylo mi jasné, že je třeba se připravit na budoucnost v podobě optické sítě. Pokusil jsem se tedy navázat spojení s developery dvou největších bytových projektů, Harmonie Group - Residence Nábřeží a Crestyl – Berounské stráně. Zástupce Crestylu se mi bohužel přímo kontaktovat nepodařilo, celý projekt Berounských strání se už ovšem v té době potýkal s problémy s prodejností. U Harmonie Group se mi podařilo navázat kontakt a ač komunikace neprobíhala nejsnadněji, vyplynulo, že by byty měly být na moderní technologie připraveny. Kromě této iniciativy jsem se pak po loňských velkých „nákupech“ RIO Media a jejímu oznámení o modernizaci svých síti ozval společnosti Brand-HS, která prodává pozemky v lokalitě Homolka II, aby zvážil pokládku optických kabelů, díky kterým by vzhledem k blízkosti bytových domů Palouček mohly být zavedeny kompletní služby RIO Media i do těchto domů (že by RIO Media plánovala zavádět široce optiku do vilových čtvrtí mi totiž loni připadalo velmi nereálné). Odpověď jsem nedostal. Každopádně i tak je to komplikace, úplně nové chodníky čeká rozbourání. Na druhou stranu, úplně to samé jsem zažil osobně při zavádění telefonní přípojky.


Jsem průměrný uživatel PC s ADSL připojením, přinese mi výstavba něco pozitivního?
Není vše takové, jak se tváří
Na první pohled by se mohlo zdát, že klasické připojení přes ADSL o rychlosti 8Mbit/s by mohlo být pro běžného uživatele PC plně dostačující. Mnoho z vás však neví, že 8Mbit/s je pouze maximální, nikoli reálně dosahovaná rychlost ADSL. Poskytovatelé připojení využívají takzvané agregace, což zjednodušeně znamená, že linku sdílí více uživatelů, u ADSL je to většinou až 1:50 (jinak řečeno součet rychlostí všech lokálních zákazníků operátora je až 50x větší než reálná rychlost lokální konektivity operátora do internetu). Ačkoliv to na první pohled vypadá hrozivě, pravdou je, že se lze dostat na hodnoty okolo 60-70% deklarované rychlosti (u 16Mbit, případně 20Mbit tarifů méně).
Ale je tu další věc záměrně jsem v předchozí větě slovo "lze"). Důležitým faktorem pro rychlost internetu přes ADSL je vzdálenost od ústředny operátora a kvalita telefonního vedení, které ovlivňují maximální možnou rychlost připojení. Obydlené městské oblasti nejčastěji dosáhnou minimálně na ten 8Mbit, na vesnicích je to horší, ovšem chcete-li internet, platíte do 8Mbit vždy plnou cenu za nižší a od 9Mbit za vyšší tarif.
A ještě ta nejdůležitější věc, která je velkým negativem technologie ADSL… v souvislosti s ADSL se téměř vždy proklamuje pouze jedna, ta vyšší, rychlost. Tato však znamená pouze rychlost stahování dat z internetu, nikoli rychlost odesílání dat na internet, např. fotografií do internetového fotolabu. Rychlost odesílání dat do internetu je u této technologie reálně nejvýše 1Mbit/s, typicky je nastavena ovšem pouze na agregovaných pouhých 0,5Mbit/s.
Stačí nebo nestačí?
Čísla sami o sobě však mnoho neřeknou. Když máte pocit, že vám rychlost připojení stačí, jsou čísla k ničemu. Ovšem to, že vám síť stačí dnes rozhodně neznamená, že vám bude stačit i za pět let a více. Internetové služby začínají být čím dál tím náročnější na internetovou přípojku, vezměme třeba internetová zpravodajská videa, jejichž kvalita se bude postupně zvyšovat. Podobně YouTube nabídl relativně nedávno streaming HD videí (kterého bez váhání využila také Berounská televize) a nyní nově dokonce nabízí i streamování 4K HD obrazu o neuvěřitelném rozlišení 4096x2304 pixelů. Do moderních televizorů přitom již začíná prostupovat funkcionalita přístupu na internet. A nejen to, technologie spějí k tomu, že vám budou snadno umožňovat ukládat data místo na lokální disk na internet, abyste k nim měli přístup odkudkoli a k tomu bude opravdu rychlá internetová přípojka potřeba.

Kapacita jednoho běžného optického vlákna je relativně neuvěřitelný 1Gbit/s, přitom ale předpokládám, že bude v horizontu nejbližších let stěží využitelných 50Mbit/s. Rezervy jsou obrovské, zároveň přitom nenaleznete jinou lépe dostupnou technologii, která dokáže masově nabídnout 15Mbit/s a více.
Optické sítě mají ohromnou kapacitu pro přenos dat a moderní optické kabely mají dlouhou životnost. Předpokládám, že každá společnost dnes raději položí vícevláknový kabel či více kabelů, tak, aby kapacita stačila po opravdu hodně dlouhou dobu. Kabel je totiž v porovnání s případným novým výkopem zanedbatelná finanční položka. V tomto případě je tedy celkem jedno, jestli se má výstavba sítě provést dnes, nebo za pět let, kdy už bude opravdu akutní potřeba.

Kde vůbec RIO Media vezme rychlý internet?
S velkou pravděpodobností využije některou z optických sítí, které již do Berouna či přes něj vedou. Ano, Beroun je již na optické sítě napojen, z této sítě si berou konektivitu také místní poskytovatelé bezdrátového internetu. Jedná se o sítě společností ČD Telematika a Sloane Park Property Trust, které mají kabeláž vedenu podél železniční tratě a síť společnosti ČEZ ICT Services, která naopak využívá trasy vedení elektrické energie.

Co tedy říci na závěr? Výstavba optické sítě je určitě velmi dobrý krok, i když ne všichni z něj budou vzhledem ke stavebním pracím nadšení. Pokud bude síť provedena kvalitně, je jedno kdy se udělá, protože by se stejně musela udělat za 2 či 3 roky, kdy už by to bylo vzhledem k požadavkům opravdu nutné. Stejně tak může být překvapující rozhodnutí síťovat i samostatné RD. Opět je ale potřeba si říci, že za 5 let budou i obyvatelé rodinných domů hromadně vyžadovat rychlejší internet, který dokáže nabídnout jen optická síť. Proč tedy odsouvat nevyhnutelné, morální životnost kabeláže je zřejmě kratší než fyzická, přesto jde ale o technologii dostačující snad alespoň po dvě desetiletí.

Dokument, rozhodnutí k žádosti o výstavbě optické sítě v Berouně

Vítejte v 21. století

Vojtěch Vopařil

Článek je zveřejněn s licencí CC-BY
Autor neodpovídá a nezaručuje úplnou věcnou správnost informací


Komentáře k článku (0) >>

Zpět  <<>>  Na přehled článků


Reklama
Blaník reality


Berounský region
 

Počasí
Technický správce a provozovatel Cadecron, © 2009 Cadecron
Seznam použitých materiálů od jiných autorů
Možnosti inzerce a kontakt